PRO SB♥ Teďka celkem kvůli škole nestíháme, je toho prostě moc. Proto pokud nebudeme stíhat obíhat (o což se ale snažíme) nemažte si nás prosím :/:)

Twiggy - módní ikona 60. let

25. září 2011 v 17:23 | Dee* |  Fashion
The iconic image of Twiggy as a model in the Sixties

S příchodem Twiggy se změnil pohled na ženskou postavu a ženskou krásu. Pryč byly doby, kdy přehlídkám, módním salonům i ulicím vévodily ženy a dívky s ženskými boky a ňadry.
Štíhlost se nosila i před Twiggy, ovšem Twiggy, první -náctiletá modelka vůbec, nebyla štíhlá. Byla hubená. Neměla boky, prsa, a tím pádem ani postavu tvaru přesýpacích hodin. S krátce ostříhanými vlasy vypadala spíš jako chlapec.
Štíhlost se nosila i před Twiggy, ovšem Twiggy, první -náctiletá modelka vůbec, nebyla štíhlá. Byla hubená. Neměla boky, prsa, a tím pádem ani postavu tvaru přesýpacích hodin. S krátce ostříhanými vlasy vypadala spíš jako chlapec.

Její první manažer a bývalý milenec Nigel Daves, který ji objevil, vzpomíná, že byla jako zjevení. "Twiggy ve světě módy udělala šedesátá léta. Do slova a do písmene. Byla jejich ikonou. Než se objevila, ženy se česaly a líčily jako Marilyn Monroe. Když ji poprvé vyfotili na obálku módního magazínu, nastala mela. ,Kdo to je?' šuškalo se. ,Co to je? Co má tohle znamenat?'´Byla to hubená Britka s řasami mrkací panenky. Všechny ženy chtěly vypadat jako Twiggy. Všechny chtěly být Twiggy. Celá šedesátá léta byla Twiggy." Ona sama o období své největší slávy mluví mnohem střízlivěji. Řekla: "Šedesátá léta byla doba, kdy obyčejní lidé dělali neobyčejné věci."

Móda vyzáblé Twiggy prý ale pomalu končí. Však i ona v médiích všemožně varovala před nezdravou vyzáblostí. Éra hubených modelek dohasíná po neuvěřitelných čtyřiceti letech, kdy se další a další dospívající dívky pokoušely nacpat své ženství do co nejmenších velikostí. Uvidíme...

Kostnatá rybička

Narodila se 19. srpna 1949 jako Lesley Hornby do úplně obyčejné, průměrné rodiny žijící na londýnském předměstí. Její otec byl tesař, matka pracovala v továrně a Lesley studovala střední školu. Svoji budoucnost si nepředstavovala nijak závratně. Nepřipadala si jako hvězda, jako obzvláštní krasavice už vůbec ne, a nesnila dokonce ani o kariéře modelky jako mnohé dívky v jejím věku. Modelky o sobě často rády tvrdí, že mohou sníst všechno a nijak se to na jejich postavě neprojeví a hubené že byly odjakživa, ale v případě Twiggy je to skutečně pravda.
Twiggy není její umělecké jméno, ale původní přezdívka, kterou získala v dětství, protože připomínala proutek (twig je anglicky proutek nebo větvička, odtud Twiggy).

"Byla jsem kost a kůže," popisuje bývalá modelka, dnes herečka a obchodnice. "Rodiče se mnou chodili k lékaři, jestli nejsem nemocná, ale ten prohlásil, že jsem jako rybička, jenom trochu kostnatá. Moje výhoda je, že mám rychlý metabolismus. Kdybych měla říct, čemu vděčím za svůj úspěch, pak nejspíš právě jemu. Ničemu jinému. A pak ještě několika lidem, kteří mi věřili. Když mě Nigel potkal v kadeřnictví, nebyla jsem ničím zajímavá. Vážně, já jsem byla ta nejobyčejnější holka, jakou si dovedete představit. Světla reflektorů a líčení dokázaly dělat divy už tenkrát, v šedesátých letech. Dneska o to víc."

Tvář šestašedesátého

Její objevitel a bývalý milenec Nigel Daves, do jehož kadeřnického salonu jednou přišla a on si všiml, že by z ní něco mohlo být, by se nejspíš hádal. Twiggy - a obyčejná? Jenom na první pohled, na druhý už musel každý vidět, že má charisma a dokáže přitáhnout lidi pohledem.

"Viděl vychrtlou, vysokou holku a napadlo ho, že by na ní mohly dobře vypadat šaty," tvrdí s úsměvem Twiggy. Twiggy ve svých šestnácti letech v roce 1966, kdy se s Nigelem setkala, měřila něco málo nad 170 centimetrů a vážila pouhých 41 kilogramů. Nigel jí nabídl práci, rozhodl, že bude užívat svoji dětskou přezdívku, protože to lépe zní, a sám si změnil jméno na Justin de Villeneuve, což jeho uším také lépe znělo a vypadalo to francouzsky.

Když však Twiggy v březnu následujícího roku odjela do New Yorku, aby začala svoji kariéru modelky, nikdo jí moc velkou šanci na úspěch nedával. Lidé pohybující se v módním průmyslu odhadovali, že velmi rychle zazáří a stejně rychle pohasne. Zkrátka záležitost jedné jediné titulní strany. Ti optimističtější tipovali její kariéru na jednu sezonu a zbytek mluvil o pouhém měsíci, maximálně dvou. Jen málokdo si uměl představit, že by ta hubená holka mohla něčím zaujmout širokou veřejnost a ta že by ji vzala jako ideál krásy a mohla ji chtít napodobovat. Ale stalo se a stačilo k tomu jenom velmi málo času.

Twiggy zazářila a její hvězda nepohasla po měsíci, po jedné sezoně, po roce, a dokonce ani po čtyřiceti letech. Poté, co jí fotograf Barry Lategan ostříhal nakrátko vlasy, získala další přezdívku "The Face of 66" (tvář šestašedesátého), začala se objevovat na titulech prestižních módních časopisů a dodnes patří mezi ikony světové módy. "Když se řekne Twiggy, všichni vědí, o koho jde," vyjádřil se o ní její pozdější herecký partner Dan Aykroyd. "Twiggy je prostě pojem."
A Twiggy teď? =)
Twiggy: Twiggy celebrates 60th birthday with life story in pictures
zdroj: super.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Simix Simix | Web | 26. září 2011 v 18:04 | Reagovat

Kdybys o ní nenapsala- dodnes bych o ní nevěděla :-) Jinak jakpak se maš? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama